Το βιβλίο ανοίγει και στον τίτλο διαβάζουμε.. «Οι χρωματιστές περιπέτειες της Μελένιας».
Θα γνωρίσουμε λοιπόν τη μικρή μας Μελένια. Μια γλυκιά, χαμογελαστή φωκίτσα με διαβήτη τύπου 1 που παρέα με τους δυό της αγαπημένους φίλους, τον Φρόγκω και την Τορτούλα, ζουν χρωματιστές περιπέτειες και μας μαθαίνουν αφηγούμενοι, την καλή και σωστή διατροφή.
Η Κάρτα Διαβήτη προσφέρει 5 δωρεάν διπλές προσκλήσεις (με σειρά προτεραιότητας), για την παράσταση "Μετανάστρια" της Θεοδώρας Εξάρχου, με την Αθηνά Ζώτου, στο θέατρο "Τεχνοστάσιο", Λαμίας 6 & Πειραιώς...